Čišćenje kuhinje zna biti zamoran i težak zadatak koji oduzima mnogo vremena. No, postoje brojni načini da si taj zadatak olakšate te stvorite učinkovite radne navike koje će vam olakšati život. Donosimo nekoliko savjeta za brže i učinkovitije čišćenje kuhinje.
1. Nekoliko općenitih savjeta
Prije nego što se bacimo na specifičnosti, nekoliko općenitih savjeta kojih biste se trebali držati:
• Odredite mjesto za sve;brže ćete doći do potrebnih sredstava za čišćenje ako imaju točno određeno mjesto – rezervirajte posebnu ladicu ili ormarić za sredstva za čišćenje.
• Ne miješajte amonijak i izbjeljivač jer stvara toksične pare!
• Odredite mjesta u kuhinji koja se najbrže prljaju i rezervirajte nekoliko minuta svakog dana da očistite i uredite ta mjesta.
• Neka sudoper na kraju svakog dana bude čist i prazan; pokrenite perilicu posuđa prije spavanja i ispraznite je iduće jutro.
2. Shvatite važnost prevencije
Čistite mrlje čim nastanu vam se ne bi nakupilo previše posla u jednom danu, procijenite koji kuhinjski pribor i aplikacije ne koristite (koristimo istih 20 posto svog pribora i aplikacija 80 posto vremena) te ih uklonite kako biste imali više mjesta za rad u kuhinji. Perite posuđe u hodu; ispunite jednu polovinu sudopera toplom, sapunastom vodom i stavljajte pribor i posuđe nakon što završite s njihovim korištenjem; ostaci hrane se neće skoriti i pranje će biti gotovo za svega nekoliko minuta.
3. Stvorite rutinu
Podijelite zadatke na svakodnevne, one koje morate napraviti na tjednoj razini i one koje će biti dovoljno prakticirati svega nekoliko puta godišnje. U prvu kategoriju („zadaci na svakodnevnoj razini“) uključite prebrisivanje radnih površina, stola, vrha štednjaka, usisivanje poda i površno čišćenje sudopera nakon pranja suđa. Za sve ove zadatke zajedno ne treba vam više od petnaestak minuta.
Druga kategorija (tjedni zadaci) sastoji se od brisanja poda, kuhinjskih ormarića i aplikacija, svih tacni i unutrašnjosti kante za smeće. U treću kategoriju – oni poslovi koje je dovoljno učiniti jednom svakih par mjeseci – obuhvaća pražnjenje i čišćenje hladnjaka, pećnice, unutrašnjosti kuhinjskih ormarića i kuhinjskog odvoda.
4. Hitne intervencije
Neke probleme najbolje je riješiti odmah nakon nastanka! – Imate li problema s ostacima zagorene hrane u tavi ili tepsiji, nadodajte nešto deterdženta za posuđe i malo vode; zagrijte do točke kipljenja, zatim pustite da se novonastala tekućina u tavi ohladi. Nakon hlađenja, zagorene ostatke ćete lakše ukloniti.
U slučaju da vam se hrana prospe u pećnici, stavite prstohvat soli na taj nered; smanjit će dim i olakšati čišćenje nakon što se mrlja ohladi. Možete dodati i nešto cimeta da spriječi neugodne mirise.
5. Koristite prirodna sredstva za čišćenje
Učinkovita su, jeftina i ne štete čovjekovom zdravlju. Soda bikarbona vjerojatno je najbolje nenagrizajuće sredstvo za čišćenje koje možete imati u kući. Uklanja neugodne mirise i možete je koristiti za čišćenje praktički svih površina u kuhinji. Ocat je također koristan – samo ga pomiješajte s vodom i dobivate sredstvo za čišćenje mrlja od vode, podova, radnih površina, sudopera – ne brinite zbog njegovog mirisa jer on nestaje čim se otopina osuši!
Od ostalih prirodnih sredstava za čišćenje, skrećemo vam pažnju na vodikov peroksid (stavite tri žličice peroksida zajedno s deterdžentom u spremnik perilice za rublje i vaše će posuđe biti blistavo i dezinficirano!) te eterična ulja koja vam, u kombinaciji s vodom, mogu poslužiti za uništavanje bakterija i plijesni te za pranje prozora i podova.
6. Čišćenje mikrovalne
Pomiješajte dvije žličice limunovog soka ili octa s dvije šalice vode u zdjeli podobnoj za mikrovalnu; upalite mikrovalnu na dvije-tri minute (podesite na HIGH iliti najvišu vrijednost). Pažljivo sklonite zdjelu i prebrišite mikrovalnu ubrusima.
7. Čišćenje odvoda
Ulijte u odvod pola šalice sode bikarbone, zatim dodajte pola šalice octa i pokrijte odvod. Pustite da se smjesa pjeni nekoliko minuta, a zatim isperite s osam šalica kipuće vode; ne koristite ovu metodu neposredno nakon upotrebe komercijalnih sredstava za čišćenje.
8.Kriška limuna
Stavljanje kriške limuna u kantu za smeće dobar je način rješavanja neugodnih mirisa.
Do you ever casually go about your day, popping into the kitchen for a little peanut butter toast and then the next thing you know you\’re turning over the toaster oven because it\’s been so long and you just can\’t take the crumbs anymore?
Yeah. For a steady stream of cleaning, one that keeps your kitchen cleaning itself, so to speak, try the \”good enough\” approach, punctuated by one deeper clean every week or so.